»S stališča policije je bil brez dvoma največji dosežek in izziv vstop Slovenije v schengensko območje, ko smo opustili nadzor na mejah proti zahodu in severu ter prevzeli odgovornost za nadzor zunanje schengenske meje s Hrvaško.«
»Da in ne. Pristop je bil dolgo pričakovan in pripravljen. Zahvaljujoč temeljitim pripravam smo opuščanje mejnega nadzora tudi uspešno izpeljali, vendar se je izkazalo, da je bil enako pomemben tudi drugi del priprav, to pa so priprave na alternativne oblike nadzora prehajanja te notranje meje.«
»Letos je slovenska policija obravnavala že 368 tihotapcev ljudi, ki so organizirano tihotapili ljudi čez mejo. Lani v istem obdobju jih je bilo 187. To kaže na praktično podvojitev števila.«
»Obravnavanih je bilo 438 prekrškov, večinoma gre za kršitve zakona o tujcih oziroma zakona o nadzoru državne meje.«
»Prednjačijo državljani Afganistana, Maroka, Pakistana, Bangladeša, Rusije, od teh 52.500 jih je približno dobrih 50 tisoč na meji s Hrvaško.«
»Po umirjenem trendu naraščanja od januarja do junija smo zaznali velik porast nedovoljenih prehodov julija, avgusta in septembra, z oktobrom pa se položaj umirja, raven je še vedno visoka, približno tisoč nedovoljenih prehodov na tedenski ravni.«
»Tisti, ki bi bili dejansko upravičeni do azila, zelo dolgo čakajo, težko pridejo do postopka, ker je v tem postopku ogromno balasta.«
»Stalna sestava poleg prispevka držav članic ima tudi statutarni staff. To so zaposleni na Agenciji, ki jih je bilo treba rekrutirati, usposobiti, opremiti, izučiti itd.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju